26 Okt

Mladi z navdušenjem pristopili k ustvarjanju »Pametne Slovenije«

V petek in soboto, 20. in 21. oktobra 2017, je na Šolskem centru za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana potekala prva dvodnevna delavnica z mladimi.

Eden pomembnih ciljev projekta KOC SOTRAG je tudi ozaveščanje in informiranje mladih o dejavnostih, ki se izvajajo v KOC-u. S tem namenom so na KOC-u povabili mlade iz različnih srednjih šol, da jim omogočijo izkušnjo, kako se na profesionalen način oblikujejo odlični timi, ki rešujejo različne zahtevne naloge. Njihova naloga je ustvariti vizijo bivanja v Sloveniji v prihodnosti po meri mladih. Poimenovali so jo vizija Pametne Slovenije.

Prvo dvodnevno delavnico z mladimi so izvedli 20. in 21. oktobra na Šolskem centru za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana. Prvi dan se je mladim predstavila akrobatska skupina Dunking Devils, ki so skozi vključevanje mladih v različne športe prikazala, katere vloge v timu kdo zavzema. Skladno s tem so oblikovali tri delovne time.

Naslednji dan so se jim pridružili trije predavatelji. Nejc Kugler je mladim predstavil pogled  na elemente pametnih mest, sodobni urbanizem in trende razvoja sodobnih družb. Rajko Bošnjak je skozi lastno zgodbo predstavil, kako zelo je pomembno za ljudi, da to, kar delajo, delajo z veseljem. Marjan Velej je predstavil trenutno stanje in trende razvoja tehnik.

Mladi so oba dneva, pod vodstvom profesionalne coachinje Alenke Planinc Rozman, razvijali kompetence delovanja v timu. Na tak način so ustvarjali lastno vizijo Pametne Slovenije.

25 Okt

Strateška razvojno-inovacijska partnerstva in Kompetenčni centri za razvoj kadrov: odslej z roko v roki

24. oktobra 2017 so v Ljubljani krepili medsebojno sodelovanje in povezovanje 4 javne institucije in 44 udeležencev iz praktično vseh Strateško razvojnih-inovacijskih partnerstev (v nadaljevanju SRIP) in Kompetenčnih centrov za razvoj kadrov (v nadaljevanju KOC). Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki projektne pisarne KOC SOTRAG.

Sedem interdisciplinarnih omizij, organiziranih po domenah S4, je razpravljalo o tem, kako uspešno voditi partnerstva SRIP&KOC. V razpravi so prepoznali komplementarna področja in skupne interese, na katerih bodo v prihodnje lahko gradili svoje sodelovanje. Dogodek so skupaj organizirali in izvedli Služba Vlade za razvoj in Evropsko kohezijsko politiko, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS, kar je bilo s strani udeležencev – vseh SRIP&KOC, posebej izpostavljeno kot primer dobre prakse, ki bi ji veljalo slediti tudi drugje.

Skupaj so iskali odgovore na vprašanja:

Katere storitve (lahko) ponujajo projektne pisarne svojim članom in kakšen je odziv?
Kako doseči sodelovanje med podjetji in institucijami znanja?
Kaj že znajo in kaj se morajo še naučiti kot vodje grozdov?

S podrobnejšo naslovitvijo konkretnih storitev so udeleženci za mednarodni projekt Interreg Alpine Space S3-4AlpClusters naslovili ovire pri vodenju SRIP&KOC, ki so jih izpostavili skozi razpravo. Na vseh sedmih omizjih so konkretno opredelili najmanj en naslov storitve (npr. Transformacija poslovnega modela in pa Klinika za (turistične) storitve), koristnika, cilje in dodano vrednost, operativne detajle in poskrbeli, da je storitev relevantna za oziroma vključuje tako SRIP kot KOC. Kot ena od možnih povezovalnih oziroma storitev, ki je relevantna za vse SRIP& KOC, se nakazuje uporaba modela napovedovanja kompetenc zaposlenih.

Dogodek je povezoval in vodil Aleš Vidmar iz Javnega štipendijskega, razvojnega,
invalidskega in preživninskega sklada RS.

 

 

 

16 Okt

Začetek programa “Pametna Slovenija” za dijake 3. in 4. letnikov

Cilj KOC SOTRAG je v svoje aktivnosti vključiti tudi mlade. Zato so se v projektni pisarni KOC SOTRAG odločili, da bodo 20 dijakom in dijakinjam 3. in 4. letnikov iz različnih srednjih šol, omogočili izjemno doživetje – postati odličen tim, ki bo kreiral in predstavljal vizijo bivanja v Sloveniji v prihodnosti, po meri mladih.

Cilj je, da tim 20 dijakov in dijakinj pokaže, da je moč v zaupanju in sodelovanju, da na osnovi tega zaupanja in sodelovanja kreira vizijo bivanja v Sloveniji v prihodnosti, pri čemer upošteva tako trende »pametne«, digitalne, z internetom stvari podprte družbe, kot tudi naravne inteligence, ki človeka usmerja v skrbno premišljeno, zdravo in človeku prijazno »vključevanje« te tehnologije v vsakdanje bivanje ter ne pozabi na naravo in trajnostni razvoj, da člani in članice tima to vizijo preko motivacijskih dogodkov predstavijo drugim mladim ter jih spodbudijo in navdušijo, da tudi sami prispevajo »svoj kamenček v mozaik« širše vizije, da celoten »mozaik« vizije predstavijo »na odru« na 10. Informativi konec januarja 2018 in na konferenci KOC-ev v drugi polovici leta 2018.

Pri ustvarjanju tima jih bodo podprli Dunking Devilsi, svetovno znana vrhunska košarkarska akrobatska skupina, ki je gostovala že v 36-ih državah. Dunking Devilsi sodelujejo s podjetjem plAnincA, s katerim skupaj izvajajo t. i. Team up, program za vrhunski team building v podjetjih. Skupino v Team up-u v telovadnici izpostavijo različnim izzivom, ki jih člani in članice na to rešujejo timsko, v družbi akrobatov skupine Danking Devils. Dogajanja med izvajanjem nalog pokažejo vse prednosti in slabosti skupine, kar je podlaga za analizo odnosov med člani in članicami v delavnici, ki sledi reševanju izzivov v telovadnici. V Team up-u, ki res da temelji na »igri v telovadnici«, a je primeren za vse dijake in dijakinje, ne glede na njihovo športno predznanje, gibljivost, fizične in druge spretnosti ipd., bodo ti lahko ozavestili svoje še nerazkrite ali slabo izkoriščene potenciale in sprejeli osebne zaveze za doseganje skupnih timskih ciljev.

Nato jih bomo predstavniki KOC SOTRAG skupaj s strokovnjaki s področij, ki zadevajo
bivanje, spremljali in podpirali pri razvoju vizije prihodnosti bivanja v Sloveniji, pri čemer
bomo vsi skupaj zasledovali cilj, da je to vizija oblikovanega tima in ne zgolj »nekaj
posameznikov ali posameznic«. Opolnomočili jih bomo tudi, da bodo lahko prevzeli odgovornost organizacije štirih skupnih srečanj tima, kot tudi različnih motivacijskih dogodkov na svojih šolah.

Število dijakov in dijakinj, ki se jih lahko vključi s posamezne šole, je omejeno na največ štiri. Program se prične v petek, 20. oktobra 2017.

Prijave možne preko e-naslova pisarna.koc.sotrag@gmail.com ali tel št. 040 213 773 (mag. Maja Velej).

16 Okt

Tehnološki in družbeni vidiki pametnih mest

V sredo, 11. oktobra, smo v okviru usposabljanj v KOC SOTRAG izvedli delavnico z naslovom Tehnološki in družbeni vidiki pametnih mest. Vodil jo je Nejc Kugler, urbanist, ki je živel v sedmih evropskih mestih in v živo spremljal projekte pametnih mest v njih, kar je bilo del njegovega mednarodnega magistrskega študija.

Predavatelj je zelo razširil pojmovanje in razumevanje pametnih mest. Pametna mesta niso le digitalizirana mesta, ampak je potrebno upoštevati še družbeni in ekonomski vidik. Kot je prikazal Nejc Kugler, ni pametnih mest npr. brez dobrega izobraževanja, šol in univerz, brez dobre zdravstvene oskrbe ipd. Tehnologije kot IKT in IoT (internet stvari) le pomagajo, podpirajo, omogočajo, ne smejo pa določati razvoja pametnih mest.

Na delavnici je bilo zelo sistematično predstavljenih veliko primerov iniciativ in projektov s področja pametnih mest iz Evrope in tudi ZDA, ki so zelo dobro ponazorile možne dimenzije razmišljanja na to temo.

11 Okt

24. oktobra druga strateška konferenca trajnostnega gradbeništva

Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS vabi na Drugo strateško konferenco za trajnostno gradbeništvo, ki bo potekala pod pokroviteljstvom Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Republike Slovenije, v torek, 24. oktobra 2017, od 9.00 do 13.30 ure, dvorana A / I. nadstropje, Gospodarska zbornica Slovenije, Dimičeva 13, Ljubljana.

V sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo RS smo na GZS Zbornici gradbeništva in industrije gradbenega materiala pred časom identificirali ključne izzive, ki jih bomo morali v sodelovanju s pristojnimi ministrstvi, socialnimi partnerji in stroko razrešiti, da bo lahko gradbeništvo postalo moderna, trajnostno usmerjena in mednarodno konkurenčna gospodarska dejavnost, z visokimi multiplikativnimi razvojnimi učinki na celotno gospodarstvo in prijazna za zaposlene.

Druga strateška konferenca za trajnostno gradbeništvo predstavlja nadaljevanje procesa, ki ga je zastavila Prva strateška konferenca za trajnostno gradbeništvo za vzpostavitev najširšega konsenza za nujno potrebne spremembe sistemskega okvira za poslovanje slovenskega gradbeništva med gospodarskimi, sindikalnimi in poklicnimi asociacijami, izobraževanjem ter predstavniki pristojnih resornih ministrstev.

Letos gradbeni trg v Sloveniji intenzivno raste in napovedi za naslednja leta so po dolgem kriznem obdobju spet zelo dobre. A brez usposobljenih, izobraženih in motiviranih zaposlenih se ne moremo nadejati uspeha, še manj trajnostnega razvoja. Zato bomo na Drugi strateški konferenci odprli teme, vezane na zaposlovanje, izobraževanje in usposabljanje v gradbeništvu.

Na konferenci bo tekla beseda o tem, kako se bo potrebno odzvati na izzive, ki jih prinašata nova rast in tehnološki razvoj gradbeništva tako na trg dela in v podjetja kot tudi v izobraževanje, ter o tem, kako narediti delovna mesta v gradbeništvu prijaznejša za zaposlene, da bodo v večji meri postala zanimiva tudi za mlade, rojene v Sloveniji.

Izpostavljene teme:
– trg dela v gradbeništvu in zaposlovanje mladih,
– poklicno, srednje strokovno in višješolsko izobraževanje za potrebe gradbeništva,
– visoko šolstvo in izobraževanje poklicev v gradbeništvu,
– vloga novih in prenovljenih reguliranih poklicev v gradbeništvu,
– nove tehnologije – uporaba BIM (Building information modeling) v gradbeništvu.

V pripravi izvedbe konference sodelujejo GZS Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala, GZS Združenje za svetovalni inženiring, GZS Združenje za inženiring, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo RS, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve RS, Center RS za poklicno izobraževanje, UL Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, UM Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo ter Inženirska zbornica Slovenije.

Več informacij …

09 Okt

KOC SOTRAG začenja s šolo BIM-a

Zaradi aktualnosti BIM-a smo se odločili, da v KOC SOTRAG v sodelovanju s
Slovenskim združenjem za informacijsko modeliranje v gradbeništvu (siBIM) osnujemo Šolo BIM-a. Šola BIM-a bo izvedena preko serije predavanj in delavnic. Program je namenjen vodilnim kadrom in vsem, ki se nameravajo ukvarjati z BIM. Prva delavnica v okviru šole BIM-a bo namenjena predvsem spoznavanju osnov BIM-a, njegovih velikih prednosti, BIM orodij, primerov uporabe ipd.

BIM je zadnje čase ena najpogosteje uporabljenih besed v gradbeništvu. BIM je kratica za »building information modeling«. Dejansko pa BIM spreminja gradbeništvo. V svojem bistvu je način dela, pri katerem akterji na vnaprej predpisan način sodelujejo, podprt pa je s programskim orodjem, ki omogoča, da so informacije o projektu natančne, pregledne, dostopne in se lahko obdelujejo.

BIM omogoča, da lahko vsi udeleženci ( arhitekti, gradbeni inženirji, strojni inženirji, elektro inženirji ipd.) istočasno delajo na 3D modelu, zato vse vnesene spremembe tudi vsi takoj vidijo, napake se odpravljajo sproti, s tem se bistveno skrajšujejo časi dela, stroški ipd.

Danes govorimo že o tem, da ima BIM 6 dimenzij in več. Trem prostorskim dimenzijam se
dodajo še čas izvedbe posameznih gradnikov in faz projekta (4. dimenzija), stroški (5.
dimenzija) in potrebne informacije za uspešno upravljanje in vzdrževanje objekta (6. dimenzija).

Toda BIM-a ne uporabljajo le projektanti, izvajalci, nadzorniki, upravljavci … Nekateri svetovno znani proizvajalci gradbenih elementov (npr. SIKA, TRIMO ipd.) so svoje proizvode že opremili z vsemi potrebnimi meta podatki, da iz njih tvorijo BIM knjižnico virtualnih gradnikov. To knjižnico lahko nato projektanti uvozijo v svoje programsko okolje in jih z lahkoto vključijo v projekt, delan v BIM-u. To predstavlja veliko konkurenčno prednost!

Kdaj in kje: v četrtek, 19. 10. 2017, od 13.00 do 16.00, v prostorih podjetja Kronoterm d. o. o., Trnava 5e, 3303 Gomilsko

09 Okt

Preložitev začetka izvajanja Celovite šole trženja

Zaradi premajhnega števila prijavljenih udeležencev oziroma zaradi prezasedenosti potencialnih drugih udeležencev (ki so pred časom že izrazili interes za vključitev) obveščamo vse projektne pisarne, da je bil preložen začetek izvajanja Celovite šole trženja predavateljice Mateje Milost.

Modul bo predvidoma izveden v januarju 2018, o čemer vas bomo še obvestili.

02 Okt

Adria Dom gazela dolenjsko-posavske regije

Časopisna družba Dnevnik je konec septembra na prireditvi v Šolskem centru Novo mesto razglasila gazelo dolenjsko-posavske regije. Kot drugega finalista od šestih na izbor zlate gazele, ki bo 25. oktobra v Ljubljani, regija pošilja črnomaljsko podjetje Adria Dom, ki je tudi partner v KOC SOTRAG.

Za gazelo dolenjsko-posavske regije je bilo na prireditvi v Šolskem centru Novo mesto izbrano črnomaljsko podjetje Adria Dom,. V zadnjih desetih letih je Adria Dom, članica skupine Adria Mobil, s pomočjo tehnološko napredne proizvodnje proizvedla že več kot 10.000 mobilnih hišic. Od tega jih izvozi kar 99 odstotkov, večinoma v Italijo, na Hrvaško, v Nemčijo in Madžarsko.

Podjetje je med letom 2011 in 2016 prihodke iz prodaje več kot podvojilo – z 10,7 na 27,15 milijona evrov in pri tem doseglo zavidljivo povečanje dobička. Ta je zrasel s skromnih 4.250 evrov na kar 1,72 milijona evrov.

Glavne konkurenčne prednosti podjetja so strokovno znanje, timsko delo, inovativnost, visoko kakovostni produkti, izkušnje, več kot 50-letna sinergija znotraj skupine Adria Mobil in nenazadnje tudi lokacija proizvodnje, ki je pomembna pri vstopu na ciljne trge. Podjetje se zaveda konkurence, zato veliko pozornosti posvečajo usposabljanju zaposlenih, zlasti strokovnjakov na področju razvoja. V letu 2016 so obstoječemu programu dodali novo linijo izdelkov Glamping šotorov, letos pa uvajajo inovativno oblikovane nove izdelke Designed to Perform.